علایم خاموش سرطان روده بزرگ که باید جدی گرفته شود

0

کتابخانه ملی پزشکی آمریکا اعلام کرده که سرطان کولون( روده بزرگ) یکی از کشنده ترین و شایع ترین سرطان ها در کل زمین است. اگر هر یک از علایم زیر را در بدن خود احساس کردید، حتماً با دکتر خود مشورت کنید. متاسفانه، خیلی از افراد این نشانه ها را جدی نمی گیرند.( مخصوصاً نشانه پنجم را)

علایم خاموش سرطان روده بزرگ عبارتند از:

یبوست یا اسهال

یبوست و یا اسهال، به دلیل تغییرات در حرکات روده ایجاد می‌شود. و به همین دلیل ممکن است با سرطان روده بزرگ مرتبط باشد. اگر مدتی است که به طور پیوسته یکی از این حالات را دارید، حتماً به دکتر مراجعه کنید.

درد در شکم

یکی از نشانه هایی که سرطان روده بزرگ از خود نشان میدهد، درد مداوم در ناحیه شکم است. در این حالت، حتی بعد از دستشویی رفتن هم، همچنان احساس گرفتگی و نفخ شدید دست میدهد.

مشکل در تخلیه روده

زمانی که دائم احساس نیاز به دستشویی میکنید و بعد از اجابت مزاج، باز این احساس در روده تان باقی میماند، (یعنی فکر میکنید روده تان کاملاً تخلیه نشده) باید بیشتر مراقب باشید. این ها اولین علائمی هستند که در مراحل اولیه سرطان روده بزرگ یا رکتوم دیده میشوند.

از دست دادن اشتها

یکی از علائم اصلی سرطان، از دست دادن اشتها است که معمولاً با کاهش وزن سریع و غیر عادی همراه است.

خستگی

خستگی هم جزو علائم مهمی است که حتماً باید جدی گرفته شود. خستگی در زمان سرطان به این دلیل اتفاق می‌افتد که سیستم ایمنی بدن، مقدار زیادی از انرژی را صرف مبارزه با سرطان میکند. اگر به صورت مدام و بدون هیچ علت خاصی، احساس خستگی یا ضعف میکنید، حواستان را بیشتر جمع کنید.

خون در مدفوع

در موارد جدی و حاد یبوست، پس از اجابت مزاج ممکن است در مدفوع و یا دستمال توالت خون دیده شود. پس خونریزی مقعدی هم یکی دیگر از نشانه های سرطان روده بزرگ است.

یک نصیحت دوستانه

همانطور که میدانید، سرطان روده بزرگ تا حد زیادی قابل پیشگیری و درمان کامل در صورت تشخیص به موقع است. برای محافظت خودتان در برابر این سرطان، عادات غذایی خود را بهتر کنید و غربالگری و آزمایش سالانه را هم فراموش نکنید. امیدواریم هیچ کس مریضی نداشته باشد و همگی در صحت و سلامت و تحت محبت و چتر خدا زندگی کنیم.

مطالب مشابه

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.