با خوردن انجیر، چه اتفاقی برای بدن شما می افتد؟

0

انجیر، از زمان های خیلی دور به عنوان شیرینی و شیرین کامی مصرف میشده است. فرقی نمیکند این میوه کوچک را به صورت تازه یا خشک شده مصرف کنید، به هرحال کلی به بدن خود خدمت خواهید کرد.

متخصصان تغذیه، مجموعه‌ای از فواید را برای انجیر جمع آوری و منتشر کرده اند که در زیر، شما هم با این فواید آشنا میشوید.

خوردن انجیر برای کاهش کلسترول

انجیر دارای دوز مناسبی از فیبرهای محلول است. با خوردن چهار عدد انجیر خشک، ۱۰۰ کالری و ۴ گرم فیبر دریافت میکنید که ۱۴ درصد از مقدار توصیه شده روزانه است. تحقیقات اثبات کرده‌اند که خوردن انجیر، به کاهش کلسترول بدن ما کمک میکند.

انجیر و مبارزه با التهاب

انجیر ترکیبات گیاهی طبیعی با نام پلی فنل و کاروتنوئید درون خود دارد. هر دوی این ترکیبات، به عنوان آنتی اکسیدان عمل میکنند و رادیکال های آزاد بدنمان را از بین میبرند. این آنتی اکسیدان ها، همچنین با التهاب در بدن مبارزه میکنند.

کنترل گلوکز

تحقیقات صورت گرفته نشان میدهند که در انجیر، ترکیبی به نام ABA وجود دارد. این ترکیب، مصرف محیطی گلوکز را افزایش میدهد و گلوکز را مستقل از انسولین وارد بدن میکند.

مواد مغذی بیشتر

با خوردن چهار عدد انجیر، ۶ درصد از نیاز روزانه پتاسیم و چهار درصد از نیاز روزانه کلسیم و آهن را تامین میکنید. معمولاً بدن ما همیشه دچار کمبود این مواد است. پس با خوردن انجیر، مواد مغذی بیشتری وارد بدن می کنید و یک قدم به سلامتی ماندگار نزدیک میشوید.

علاوه بر این‌ها، انجیر منیزیم، کلسیم و پتاسیم بدن را تامین میکند. این سه ماده، برای سلامت قلبی-عروقی ما بسیار لازم هستند.

خوردن انجیر و پیشگیری از سرطان

ترکیبات موجود در انجیر، سمومی را که باعث سرطان میشوند، دفع میکند. پلی فنول ها و کاروتنوئیدها، همچنین به ترمیم dna و آسیب های بافتی هم کمک می کنند.

پاسخ به سوالات

انجیر خشک سرشار از فیبر است. با خوردن روزی ۳ تا ۵ عدد انجیر خشک، تمام فواید انجیر را به بدنتان می رسانید.

علت چاقی اکثر ما، احساس کاذب گرسنگی است. انجیر چون سرشار از فیبر است، باعث میشود دیرتر احساس گرسنگی کنید. در نتیجه غذای کمتری میخورید. همچنین خوردن انجیر خشک، سطح هورمون گرسنگی به نام گرلین را در بدن کاهش میدهد.

بله. چون انجیر سرشار از ویتامین های E و C است، گردش خون در پوست سر را تضمین میکند و در نتیجه، سرعت رشد موها سریع تر میشود.

انجیر تازه کالری و قند کمتری از انجیر خشک دارد. چون با خشک کردن میوه ها، قند درون آنها غلیظ میشود. خیساندن انجیر خشک، باعث تجزیه راحتتر فیبرهای درون آن میشود و به ماندگاری بیشتر احساس سیری کمک میکند.

جالب است که قند موجود در انجیر، برای افراد دیابتی نه تنها ضرر ندارد، بلکه مفید هم هست. اما خاصیت کاهش قند خون انجیر ممکن است برای عده‌ای، مضر باشد. توصیه میکنیم کسانی که دچار مشکل افت قند خون هستند، انجیر مصرف نکنند.

مطالب مشابه

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.