7 گام برای خودشکوفایی

0

در یک دنیای شلوغ، بسیار آسان است که احساس کنید ناراضی هستید یا نیاز به خودشکوفایی دارید. شاید احساس می کنید که پول کافی ندارید یا روابط شما در جایی که می خواهید نیست. شما ممکن است به راحتی فکر کنید که “من اگر فقط این یا آن را داشتم، خوشحال میشدم”.

اما حقیقت این است که خودشکوفایی همیشه نمی تواند از چیزهای مادی ناشی شود. خوشبختی زمانی ایجاد می شود که بتوانید تأمل کنید و بعد رضایت پیدا کنید. در اینجا 7 مرحله را نشان میدهیم که می توانید برای احساس رضایت بیشتر و خوشحالی انجام دهید.

1. اطراف خود را با مثبت اندیشی احاطه کنید

6 دوست در حال خندیدن

بخش زیادی از شادی شما، تحت تأثیر محیط شما قرار دارد. اگر متوجه شدید که بیشتر وقت خود را با افرادی می گذرانید که تأثیر منفی بر خلق و خو یا نگرش شما دارند، ممکن است زمان آن فرا رسیده باشد که با افرادی ارتباط برقرار کنید که باعث می شوند لبخند بزنید و شما را به سمت مثبت گرایی سوق دهند.

2. موفقیت را تجسم کنید

تابلو ارزوها

اهدافی را برای خود تعیین کنید، چه در زندگی شخصی و چه در زندگی حرفه ای. شاید بخواهید وزن کم کنید، برای مدرک بالاتر به دانشگاه برگردید یا حتی آب بیشتری بنوشید. هر چیزی که می خواهید انجام دهید، اگر اهداف ملموسی تعیین کنید، به احتمال زیاد موفق خواهید شد.

بعد از اینکه این اهداف را تعیین کردید، برنامه ای را برای دستیابی به آنها گام به گام اجرا کنید و زمانی را صرف تجسم آنچه برای موفقیت نیاز دارید، بگذرانید. ایجاد یک چشم انداز روشن برای اهداف،آنها را واقعی تر و ملموس تر می کند.

یک ابزار عالی برای کمک به تجسم آینده  و تمرکز بر اهداف، تابلوی آرزوها است.

3. موفقیت های خود را جشن بگیرید

دو دست در حال اهدای هدیه

هنگامی که به موفقیت و اهداف خود می رسید، جشن گرفتن این پیروزی ها و پاداش دادن به خود بسیار مهم است. به خاطر کاری که به خوبی انجام داده اید، از خودتان تشکر کنید. این کار را می‌توان با بیرون رفتن با دوستان، خرید آن چیزی که دوست دارید،  یا انجام هر کاری برای جشن گرفتن .

4. مسئولیت را بر عهده بگیرید

اغلب خیلی آسان است که دیگران را مسئول خوشبختی خود قرار دهید، مانند همسر یا دوست. اماحقیقت این است که شما کاملاً مسئول شادی و رضایت خود هستید. به جای سرزنش افراد یا چیزهای دیگر به خاطر عدم خوشبختی خود، موضوع را به دست خود بگیرید و بدون توجه به آنچه پیش روی شما قرار می گیرد یا رفتار دیگران با شما، راه هایی برای حل موضوع پیدا کنید.

مسئول سرنوشت خود بودن، می تواند چالش برانگیز به نظر برسد، اما بسیار ارزشمند است.

5. به دیگران کمک کنید

به دیگران کمک کنید

یک راه عالی برای احساس رضایت این است که آنچه دارید را با دیگران به اشتراک بگذارید. این می تواند شامل زمان، پول یا مهارت باشد. اگر از این منابع برای کمک و سود رساندن به دیگران استفاده می کنید، مطمئناً نه تنها به آنها کمک خواهید کرد، بلکه شادی خود را هم بیشتر میکنید.

6. مراقب خودت باش

خودشکوفایی-سلامتی

با اینکه کمک به دیگران بسیار عالی است،ولی ضروری است که نیازهای خود را هم نادیده نگیرید. در صورت نیاز به خود استراحت بدید. یک سبک زندگی سالم و فعال داشته باشید. اگر مراقب خود باشید، بسیار بیشتر می توانید بر اطرافیان خود تأثیر بگذارید و در کل احساس شادی بیشتری خواهید داشت.

7. خوبی ها را پیدا کنید

 گاهی اوقات به نظر می رسد که چیزهای زیادی در زندگی شما وجود ندارد، اما باید به درون خود نگاه کنید و چیزهایی را که درست پیش می روند، تصدیق کنید. موقعیت ها و افرادی را در زندگی خود پیدا کنید که به خاطر آنها سپاسگزار هستید و روی آنها تمرکز کنید.

تمرکز بر نکات مثبت، نه تنها به شما کمک می‌کند تا احساس رضایت بیشتری داشته باشید، بلکه به شما امکان می‌دهد تا زمینه‌هایی را در زندگی خود شناسایی کنید که می‌توانید در آن تغییرات ایجاد کنید.

خودشکوفایی در یک روز اتفاق نمی‌افتد، زمان و تلاش آگاهانه می‌طلبد، اما اگر این مراحل را دنبال کنید و برای تغییر آداب و رسوم روزانه‌تان اقدام کنید، می‌توانید با وجود سادگی‌های زندگی خود،باز هم راضی‌تر شوید.

مطالب مشابه

 

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.