زندگی در لحظه | چگونه در لحظه زندگی کنیم

0

بیشتر ما تمایل داریم در گذشته یا آینده زندگی کنیم. هر چند وقت یکبار به اتفاقی که دیروز افتاده یا فردا ممکن است بیفتد فکر می کنید؟ این کار چه تاثیری بر زندگی و رفاه شما دارد؟

در این مقاله،درباره زندگی در لحظه و راه‌هایی که می‌تواند به شما کمک کند به زندگی آگاهانه بازگردید، صحبت خواهیم کرد.

اطرافت

توجه به اطراف

یکی از راه های زندگی در لحظه، توجه به محیط اطراف است. هر چند وقت یک بار از روز خود وقت می گذارید تا واقعاً به اطراف نگاه کنید و ببینید چه خبر است؟ آخرین باری که نشستی، چشمانت را بستی، نفس عمیقی کشیدی و فقط به اطرافت نگاه کردی، کی بود؟

همین حالا از این فرصت استفاده کنید: هر دو چشم خود را ببندید و نفس عمیقی بکشید، سپس آنها را باز کنید و واقعاً به جایی که هستید نگاه کنید.

  • دیوارها چگونه به نظر می رسند؟
  • در مورد کف یا سقف چطور؟ 
  • چند پنجره در سمت چپ و راست شما وجود دارد؟
  • چند لامپ می توانید بشمارید؟

وقتی توقف می کنید و به اطراف خود نگاه می کنید و همه چیز را در اطراف خود درک میکنید، زندگی در لحظه حال هم آسان تر می شود.

یک چیز در یک زمان 

ممکن است انجام چند کار در یک زمان سازنده‌تر به نظر برسد، اما انجام مداوم چندین کار، زندگی در زمان حال را سخت می‌کند. انجام کاری که به توجه کامل شما نیاز دارد، در ابتدا طاقت فرسا به نظر میرسد. اما وقتی به طور کامل درگیر یک کار می شوید، خیلی بهره وری تان بیشتر میشود.

بیشتر بخوانید: راز خوشبختی چیه؟ دریک جمله: خیلی زیاد تلاش نکنید!

اگر روی چیزی کار می کنید، تمام توجه خود را به آن معطوف کنید. وقتیکه به چیزهای دیگری فکر می کنید یا گوشی خود را چک می کنید، یعنی تمایلی به انجام کار ندارید.پس متوقف شوید و تمرکز را به چیزی که در مقابل شماست برگردانید. تحقیقات نشان می‌دهد که وقتی کاملاً روی آنچه در آن لحظه اتفاق می‌افتد متمرکز هستید،می‌توانید جزئیات را در درازمدت بهتر به خاطر بسپارید.

سپاسگزار داشته ها

بخشی از زندگی در لحظه این است که وقت بگذارید و برای چیزهایی که اکنون دارید (نه در گذشته یا در آینده) سپاسگزار باشید. اگر دائماً روی چیزهایی که ندارید متمرکز هستید، برای قدردانی از آنچه در حال حاضر دارید وقت نمی گذارید.

یکی از راه‌های تمرین قدردانی این است که فهرستی از چیزهایی که به خاطر آنها سپاسگزار هستید، بنویسید.بعد آن فهرست را به صورت روزانه مرور کنید. سعی کنید در حال حاضر حداقل سه چیز را بنویسید که برای آنها سپاسگزار هستید. این کار را هر روز ادامه دهید و فهرست خود را کامل تر کنید.باور کنید این فهرست هیچوقت تمام نخواهد شد.

آنطور که هست 

اگر می‌خواهید در لحظه زندگی کنید، باید تفکر همه چیز باید باشد را رها کنید و آن‌ها را همان‌طور که هستند بپذیرید. شما نمی توانید همه چیزهایی که در اطراف شما اتفاق می افتد را کنترل کنید. گاهی اوقات زندگی با آنچه شما می خواهید متفاوت است. تمرین پذیرش به شما کمک می کند تا چیزهایی را که در زندگی ،خارج از کنترل شما هستند، رها کنید.

مدیتیشن ذهن آگاهی 

یکی از راه‌های زندگی در لحظه، تمرین مراقبه ذهن آگاهی است. این نوع مدیتیشن به افراد کمک می کند تا آگاه شوند و تمرکز خود را بر روی کاری که در هر زمان انجام می دهند افزایش دهند. شروع یک تمرین مدیتیشن روزانه می تواند به شما کمک کند تا از افکار و احساسات خود آگاه تر شوید.این کار به نوبه خود می تواند میزان زمانی را که در لحظه حال میگذرانید را افزایش دهد.

وقت + افراد

گذراندن وقت با افرادی که به شما احساس شادی و رضایت می دهند، راهی عالی برای کمک به زندگی در لحظه حال است. اینکار سطح مثبت و شادی شما را افزایش می دهد. همچنین،به شما این امکان را می دهد که به جای تمرکز بر روی رویدادهای گذشته یا آینده، روی آنچه در حال حاضر خوب پیش می رود، تمرکز کنید.

بیشتر بخوانید⇐ چرا خودکنترلی(رفاه) برای رفاه و آسایش مهم است؟

مراقبت از کارها

هر کاری که انجام می دهید، از خوردن گرفته تا بازی با گوشی ، باید حواستان به آن باشد. چند وقت یکبار ناهار خود را همزمان با تماشای تلویزیون می خورید؟ این یکی از راه‌هایی است که شما را از کاری که انجام می‌دهید، جدا میکند.در نتیجه نمیتوانید در لحظه حال زندگی کنید، چون تمام توجه شما به آن کار یا فعالیت معطوف نیست.

  • در عوض، سعی کنید در حین غذا خوردن روی هر وعده غذایی تمرکز کنید.
  • بوی غذا چگونه است؟
  • مزه اش چطور است؟
  • واکنش بدن شما به آنچه تاکنون خورده اید چگونه است؟
  • هنگام غذا خوردن چه صداهایی در اطراف شما پخش می شود – تماس های تلفنی، صداهای ترافیک از بیرون، پخش موسیقی در پس زمینه.

با تمرکز بر روی این جزئیات و توجه به همه چیزهایی که در اطراف شما در طول یک کار یا فعالیت خاص میگذرد، این به شما کمک می کند تا آگاهی بیشتری از لحظه حال را وارد زندگی خود کنید.

تنفس عمیق 

وقت گذاشتن برای نشستن و تمرین یک تنفس عمیق به شما کمک می کند تا ذهن خود را روی کار در حال انجام متمرکز کنید. نفس‌های آهسته و منظم به جلوگیری از احساس ترس یا هر افکار منفی دیگری کمک می‌کند.در عین حال اجازه می‌دهد کنترل بیشتری روی فعالیتی که در حال حاضر در آن مشغول هستید، داشته باشید.

رسانه های اجتماعی 

شبکه های اجتماعی

جدایی از رسانه‌های اجتماعی و سایر فناوری‌ها نیز می‌تواند به شما کمک کند تا بر زمان حال متمرکز بمانید. در حالی که ممکن است فکر کنید که چک کردن مداوم اینستاگرام به شما کمک می‌کند تا با دنیا در ارتباط باشید.اما تاثیر منفی بر توانایی شما برای زندگی در لحظه دارد.

چند بار تا به حال کار دیگری انجام میدادید و ناگهان متوجه شدید که شبکه های اجتماعی را بررسی می کنید؟ مهم است که یاد بگیرید اجازه ندهید تکنولوژی زندگی شما را تسخیر کند.

به ویژه، زمانی که با افراد دیگر هستید، مهم است که به جای مشغول بودن با گوشی، روی افراد و محیط اطراف خود تمرکز کنید.

ورزش یا یوگا 

یوگا

ورزش منظم یا حتی قدم زدن در پارک می تواند به شما کمک کند تا تمرکز بیشتری روی فعالیت های فعلی خود داشته باشید. گنجاندن یوگا به عنوان بخشی از برنامه روزانه شما، راه عالی دیگری برای زندگی در زمان حال است.

اگر نمی‌توانید برای کلاس‌های یوگا وقت بگذارید،فقط کاری که انجام می‌دهید را متوقف کنید و چند دقیقه برای برخی از ژست‌های اولیه وقت بگذارید.

اما سخن آخر

در پایان، زندگی در لحظه حال مستلزم این است که زمانی را برای قدردانی از جایی که هستید، کاری که انجام می دهید و چه کسی با شماست اختصاص دهید. به جای اینکه در گذشته گرفتار شوید یا نگران اتفاقات آینده باشید، سعی کنید از هر لحظه ای که می گذرد، لذت ببرید.از قسمت نظرات، نظر خود را درباره این مطلب با ما در میان بگذارید.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.