چرا یکی از پاهای ما بزرگتر از دیگری است؟

0

به هنگام خریدن کفش، ایا هیچ توجه کرده‌اید که یکی از پاهای شما اندکی بزرگتر از پای دیگرتان است؟ اگر تا به حال متوجه این موضوع شده باشید، لابد از خودتان پرسیده‌اید: چرا باید چنین تفاوتی میان پاهای یک انسان وجود داشته باشد؟

علت عمده این اختلاف آن است که بدن ما متقارن نیست، یعنی اینطور نیست که طرف راست و چپ بدن از دو نیمه کاملاً یکسان و قرینه یکدیگر ساخته شده باشند. به این موضوع از راه های گوناگونی می توانید پی ببرید. به عنوان مثال، بهتر است صورت خودتان را در یک آینه تماشا کنید، خواهید دید که نیمه راست صورت تان گسترده‌تر از نیمه چپ است، گونه راست اندکی برجسته تر است، یعنی دهان و چشم و گوش، در آن قسمت به شکل برجسته تری ساخته شده‌اند. نظیر همین دگرگونی در دیگر قسمت های بدن هم دیده می شود. هیچ وقت هر دو پا از لحاظ نیرومند بودن و چابکی مانند یکدیگر نیستند.

قلب، در نیمه چپ بدن قرار دارد، ولی در نیمه راست بدن، کبد جا گرفته است. پس همان طوری که ملاحظه می کنید ،حتی در عضوی که در داخل بدن ما قرار دارند هم تقارن و همسانی رعایت نشده است. در استخوان بندی بدن ما هم شبیه همین نابرابری ها و بی تقارنی ها دیده می شود. البته همین تفاوت های جزئی و اندک در میان دو نیمه بدن، آثار مهمی بر انجام یافتن وظایف اعضای بدن بر جا گذاشته است.

اگر به دور و بر خودتان دقت کنید و به بررسی و مطالعه افرادی که راست دست و افرادی که چپ دست هستند بپردازید، با حقیقت شگفت انگیزی روبرو خواهید شد.

〈۹۶ درصد از مردم جهان راست دست هستند〉.

این به آن دلیل است که بدن ما انسانها متقارن ساخته نشده است. حتی مغز انسان ها هم متقارن نیست و نیمه چپ آن با نیمه راستش تقارن ندارد. همین عدم تقارن مغز موجب شده است که بعضی از مردم، راست دست باشند و بعضی دیگر از آدم ها چپ دست شوند. همیشه نیمی از مغز، نیمی از بدن را کنترل و مهار می‌کند، ولی به شکل معکوس. به این صورت که نیمه چپ مغز بر قسمت راست بدن کنترل دارد در حالی که نیمه راست مغز بر قسمت چپ بدن تسلط دارد.

اغلب اوقات، نیمه چپ مغز، بر نیمه راست آن برتری و چیرگی دارد و به همین جهت است که بیشتر انسان ها راست دست هستند و درست به همین مناسبت است که میبینید بیشتر آدم‌ها با طرف راست بدن شان کارهای خود را با مهارت و چابکی بیشتری انجام می دهند.

پایان

مطالب مشابه

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.