سلطان جنگل |چرا شیر را سلطان جنگل می نامند؟

0

سلطان جنگل |در سراسر تاریخ بشر شیر در همه دوره ها مظهر قدرت بوده است. از این رو ما می گوییم که فلانی مانند شیر نیرومند است یا اینکه فلانی دل شیر دارد. در دربار پادشاهان قدیم عکس شیر را بر روی پرچم ها و سپرها و لباس های جنگی نقش میکردند تا نشانه نیرومندی باشد.

کسی ادعا نمی کند شیر قادر است در نبرد با همه حیوانات روی زمین پیروز شود. با این حال این حیوان چنان هیبتی دارد که وحشت بسیاری در دل آدمی و دیگر حیوانات انداخته است.

مردم مصر باستان از جمله اقوامی بودند که شیر را یک حیوان مقدس به شمار می‌آوردند. در زمان تولد مسیح، شیر در بسیاری از نقاط اروپا یافت می‌شد. ولی در حدود سال ۵۰۰ میلادی بود که همه آنها را کشتند. امروزه تنها سرزمین هایی که این حیوان فراوان در آنجا ها یافت می شود، یکی آفریقا و دیگری در منطقه ای واقع در هندوستان است.

سلطان جنگل از خانواده گربه به شمار می رود.این  خانواده را گربه‌سانان یعنی حیوانات شبیه گربه نامگذاری کرده‌اند. شیر به طور متوسط دو مترو هفتاد سانتی متر طول و بین ۲۰۰ تا ۲۵۰ کیلو گرم وزن دارد.

 

شیر نر بزرگتر از شیر ماده است و جای پایش هم از جای پای شیر ماده پهن تر و بزرگتر است. به همین دلیل است که کسانی که به شکار شیر می روند، از روی جای پا می توانند تشخیص دهند که شکارشان شیر ماده است یا شیر نر. صدای شیر همان غرش او است. این حیوان مانند گربه نیست که صدای خرخر از خودش بیرون بدهد.

غذای سلطان جنگل

شیر ها به ندرت از درخت بالا می روند و برخلاف گربه ها همیشه آماده جهیدن به درون آب هستند.غذای شیر، حیوانات چرنده است و به همین خاطر است که شیر ها بیشتر در مناطق وسیع و باز زندگی می‌کنند و در مناطق مسطور و تنگ مانند جنگلها به سر نمی‌برند. شیر ها روزی یک مرتبه آب می نوشند و به همین دلیل همیشه سکونتگاه خود را در نزدیکی آب به وجود می آورند.

 

شیر ، روزها استراحت میکند و در تاریکی شب به دنبال شکار می‌رود. سلطان جنگل فقط با جفت خودش و یا در گروه‌های ۴ تا ۱۲ تایی زندگی می کند غذای اصلی این جانور گور خر، آهو و گاو وحشی است و گاهی هم به زرافه حمله می کند، ولی هیچ وقت با فیل و کرگدن و اسب آبی کاری ندارد.

سلطان جنگل هنگامی که غذا خورده و شکمش سیر است،  با هیچ حیوانی کاری نخواهد داشت. در هنگام شکار، در یک جا به کمین می نشیند و همین که حیوانی از برابرش بگذرد، از جا بر می خیزد و ناگهان به او حمله می کند. در چنین وضعیتی، سرعت شیر در حدود ۶۰ کیلومتر در ساعت است.

مطالب مشابه

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.