ادامس| خوب و بد آدامس جویدن را بجوید!

0

ادامس،ضد چروکی خوراکی

یکی از خواص زیبایی جویدن آدامس این است که چروک صورت را باز میکند و دیرتر به این عارضه دچار می شوید. شاید به نظرتان عجیب بیاید، اما جویدن آدامس باعث حرکت ماهیچه هایی از صورت میشود که در حالت عادی بی حرکت هستند و فقط موقع غذا خوردن، تکان میخورند.

حال نکته احتیاطی در این مورد آن است که مثل هر ماهیچه دیگری، اگر از ماهیچه های صورت هم زیاد کار بکشید، فرسوده می شوند و حتی ممکن است از کار بیفتند و باعث زیاد شدن چروکها شوند. بنابراین هیچ وقت فراموش نکنید که بین جویدن گاه و بیگاه آدامس و جویدن دائم آن تفاوت زیادی وجود دارد.

مراقب چروک بیش از حد باشید! 

همانطور که گفته شد، استفاده بیش از حد از آدامس می تواند ماهیچه های صورت را اذیت کرده و حتی آنها را از کار بیندازد. درست است که بسیاری از متخصصان درباره خاصیت ضد چروک بودن آدامس با هم اختلاف نظر دارند، اما برخی حتی به شدت معتقدند که آدامس جويدن، چروك‌هاي صورت را بيشتر هم مي‌كند، چون ماهيچه هاي دهان، حرکات يكسان را مدام تكرار مي‌كنند و اگر شما تمام طول روز به صورت عادت گونه آدامس بجوید، این در صورت شما تبدیل به یک حرکت ثابت شده و مي تواند كامل در جهت عکس زیبایی شما عمل کند.

این متخصصان معتقدند انجام فعالیتهای ثابت و یکسان، نه تنها باعث فرسوده شدن ماهیچه های صورت میشود، بلکه می تواند چین و چروکهای آن را هم افزایش دهد.

حرکات یکسان و تکراری موجب می شوند ماهیچه ها نتوانند تعادل پوست صورت را درست نگه دارند و با از دست رفتن این تعادل احتمال چروک افزایش پیدا کند. حاال قرار نیست با چنین هشداری شما به کل جویدن آدامس را فراموش کنید.

سر الکس فرگوسن را در سرمربیگری منچستریونایتد یادتان هست؟ او همیشه برای کاستن از استرس، آدامس میجوید، البته این توصیه ای است که اغلب متخصصان به افراد پراسترس میکنند.

عوامل ایجاد چروک دور چشم و صورت، قرار گرفتن در معرض آفتاب، بالا رفتن سن و مصرف سیگار است و اگر همه این عوامل را با هم داشته باشید، باید خیلی زود منتظر چروک صورت باشید. دیدید که در بین این عوامل، جویدن آدامس نبود. بنابراین می توان به این نتیجه رسید که تنها استفاده بیش از حد آدامس می تواند چروک صورت را افزایش دهد، نه مصرف متعادل آن.

عادت به استفاده افراطی از آدامس می تواند خطوط و چروک اضافه روی صورت ایجاد کند که البته بیشتر از چروکهای طبیعی که در اثر افزایش سن یا رعایت نکردن مراقبتهای پوستی ایجاد میشوند، نیست.

کی زیاد است؟ 

داشتن اندازه در مصرف آدامس می تواند پوست را تا حد زیادی در برابر پیر شدن محافظت کند یا روند این فرآیند را آهسته کند. بهتر است بدانید که اولین ماهیچه هایی که هنگام جویدن آدامس درگیر میشوند، ماهیچه های اطراف دهان هستند.

هنگام جویدن قسمتهایی از دهان فعالیت می کنند که در حالت عادی بی حرکتند و خب این واقعیت در مورد ماهیچه ها صادق است که با فعالیت منظم، می توانند قوی و سفت شوند. این موضوع کمک میکند پوست صورت هم سر جای خودش بماند و کمتر تغییر پیدا کند. اما همانطور که گفته شده درمورد تاثیر جویدن آدامس بر زیبایی بین متخصصان اختلاف نظر وجود دارد به حدی که برخی بیمارانشان را از این کار منع می کنند، چون معتقدند جویدن آدامس باعث میشود مواد ضد چروک یا ژل هایی که زیر پوست تزریق شده است جابجا شده و باعث بدشکلی صورت شود.

واقعیت این است که هیچ مطالعه مستدلی در این زمینه انجام نگرفته است، اما این را هم باید بدانید که همه ماهيچه هاي بدن و از جمله ماهيچه هاي صورت براي قوي شدن، به فعاليت منظم نياز دارند. اما اینکه چه مقدار از این کار مناسب است، باید گفت اگر چند بار در هفته آدامس مصرف کنید، میتوانید خیالتان را راحت کنید که ماهیچه های صورت و دور دهانتان به اندازه کافی فعالیت داشته اند و تاثیر مثبت آن را خیلی زود مشاهده خواهید کرد.

ضد لک و ضد چروک؟

حالا که درباره تاثیر جویدن آدامس بر ماهیچه های صورت مطلع شدید، بهتر است بدانید که یکسری بررسی ها نشان داده است که این کار مفرح میتواند باعث کاهش سطح هورمون کورتیزول یا همان هورمون استرس شده و بر خلق و خوی فرد تاثیر بگذارد. به همین دلیل می توانید به این فکر کنید که با جویدن آدامس، سطح استرستان پایین می آید و حال بهتری را تجربه می کنید، به طوری که میتوانید تمرکز کرده و کارها را سریعتر جلو ببرید.

شاید از خودتان بپرسید خب کاهش استرس چه ارتباطی با زیبایی دارد؟

استرس میتواند باعث ریزش مو شود. پژوهشهای گوناگون نشان داده اند علت بسیاری از جوشهای صورت، استرس است یا حتی عاملی تشدید کننده هم به حساب می آید.

ادامس با طعم نعنا

سفیدکننده طبیعی 

این روزها به بسیاری از افرادی که عادت به جویدن آدامس دارند، توصیه میشود برای حفظ سلامت دندانها از انواع بدون قند استفاده کنند. حتما این را تجربه کرده اید که حین جویدن آدامس، ترشحات بزاق تان زیادتر می شود، همین موضوع باعث میشود جرم های مخرب با خاصیت اسیدی کم اثر شوند.

براساس یک مطالعه علمی آدامس علاوه بر موارد زیبایی که اشاره شده میتواند محافظ خوبی برای دندانها باشد و حتی از پوسیدگی آن جلوگیری کند. بررسی های زیادی روی تاثیر آدامس و سلامت دندانها انجام شده است. اگر دسترسی به مسواک ندارید، میتوانید با جویدن آدامس بعد از غذا یا میان وعده های شیرینی مانند شکلات و بیسکویت، اثر اسیدی پلاکهای ایجاد شده را کم کنید. البته در کنار خواص آدامس در حفظ سلامت دهان و دندان، نمیتوان تاثیر مهم آن را در خوشبو کردن دهان ،نادیده گرفت.

آدامس بدون قند بخرید!

حتما در بازار پر تنوع انواع آدامس، با خودتان فکر کرده اید که چه آدامسی ممکن است ضرر کمتری به دهان و دندان تان برساند؟

پر واضح است که انواعی که شیرینی و شکر کمتری دارند.

آدامس های شیرین به دلیل داشتن مواد شیرین کننده، می توانند علاوه بر ایجاد پوسیدگی دندانها، موجب اضافه وزن و حتی چاقی شما هم بشوند. برخی آدامس های موجود در بازار، شیرین کننده های مصنوعی به نام آسپارتام دارند که به تازگی مشخص شده سرطان زا هستند و می توانند برای سلامت بدن خطرناک باشند. این ماده علاوه بر سرطانزا بودن، می تواند سردرد، حالت تهوع، بي خوابي، مشكلات تنفسي و… ایجاد کند.

مطالب مشابه

7 روش برای پاک کردن آدامس از لباس

ماست| چرا باید هنگام خوردن غذا، حتما از ماست هم استفاده بکنیم؟

مدیتیشن| تاثیر مدیتیشن بر روی پوست صورت

معرفی بهترین کرم های دور چشم ایرانی

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.