انتقاد| آدم خوب هم اشتباه میکند

1

هیچکس از خطا و اشتباه در امان نیست. اما هیچ کس هم از انتقاد خوشش نمی آید.

همه ما دوست داریم باور کنیم هر کاری که می‌کنیم، درست است، حتی اگر خلاف آن حقیقت داشته باشد.وقتی اشتباهی مرتکب می شویم، ترجیح می دهیم که کسی متوجه نشود، اما در زندگی خانوادگی، نمیتوان چیزی را از یکدیگر پنهان کرد.

ممکن است همسرتان متوجه اشتباه شما بشود و آن را به شما گوشزد بکند. در واقع این وظیفه اوست که اشتباهات شما را ببیند و کمک کند که در آینده دیگر مرتکب آنها نشوید. با این حال، هر قدر هم مثبت باشید، بازهم شنیدن انتقاد، ناراحت کننده است.

اگر نکات زیر را به خاطر داشته باشید، از تلخی انتقاد کمی کاسته می شود.

هرگز تدافعی عمل نکنید

این کار فقط بی‌ثباتی و عدم اعتماد به نفس شما را نشان می دهد و در زمان طغیان های احساسی، به ندرت چیزی را حل می کند و معمولاً وضعیت را بدتر می‌کند.

اگر انتقاد را بیش از یکبار شنیده اید، آن را جدی بگیرید و به آن توجه کنید. اگر افراد متعددی یک نظر مشابه بددهند، حتماً اشکالی وجود دارد که باید حل شود.

شرایط انتقاد را در نظر بگیرید

آیا شخصی که از شما انتقاد کرده از چیزدیگری دلخور است؟ آیا این واکنش تند دلیل خاصی دارد؟

آرام باشید

Criticism2

یاد بگیرید آرام باشید. کار آسانی نیست ،اما می‌توانید یاد بگیرید حتی در شرایط سخت آرامش خود را حفظ کنید .کشیدن نفس های عمیق و آرام کمک می کند.

شما بد نیستید

خود را از رفتار خود جدا کنید. حتی آدم های خوب هم ممکن است رفتارهای نادرست از خود بروز بدهند. اشتباه کردن، به معنای بد بودن شما نیست

پیشنهاد برای مطالعه بیشتر:   انتخاب های شما خوشبختی شما را تعیین می کند

یاد بگیرید

سعی کنید چیزی یاد بگیرید. ممکن است یک انتقاد، درس بزرگی برای شما در بر داشته باشد. بعدا به آن انتقاد بیشتر فکر کنید . اگر به جا بود، ببینید چگونه می توانید اشکال را برطرف کنید و پیشرفت کنید.

با اینکه ما انتقاد را منفی می دانیم، اما در واقع، انتقاد می تواند یک نیروی مثبت در کمک برای پیشرفت به حساب بیاید. شاید هرگز از انتقاد خوشتان نیاید. اما می‌توانید یاد بگیرید آن را بپذیرید و از آن برای بهتر شدن رفتار تان، استفاده کنید.

با انجام کارهایی که در بالا گفتیم، میفهمید که انتقاد، آنقدرها هم که فکر می کردید ناراحت کننده نیست. بلکه راهی است برای اصلاح کردن خطاها و اشتباه ها و عادت های بد رفتاری. همه ما دوست داریم به تکامل برسیم و به سمت خوشبختی حرکت کنیم. در این راه، قطعاً از گوشزد های دیگران بی نیاز نیستیم. پس گوش به زنگ باشید و برای رفع ایرادات خود تلاش کنید.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 نظر
  1. عسل عابدینی(وبلاگر) می گوید

    واقعا انتقاد جنبه میخواد که خیلی ها ندارند