نحوه گردگیری و تمیز کردن کامپیوتر

0

 وسایل تمیز کردن کامپیوتر

آیا کامپیوتر شما کثیف به نظر می رسد ؟ برای تمیز کردن کامپیوتر خود ، به چند وسیله ارزان نیاز دارید.

پارچه های بدون پرز مثل: دستمال عینک.

پاک کننده لوازم الکترونیکی – در صورت نداشتن ، می توانید99 قسمت الکل و یک قسمت آب تمیز را مخلوط کنید.

یک قوطی هوای فشرده (برای تمیز کردن صفحه کلید و پورت ها).

سطحی صاف ، تمیز و عاری از گرد و غبار برای کار.

کامپیوتر خود را خاموش کنید.

کامپیوتر خود را خاموش کنید.

برای کامپیوتر های رومیزی ، این بدان معناست که کامپیوتر را خاموش کنید ، محافظ برق یا کلید برق را خاموش کنید و سیم را از پشت (کیس کامپیوتر) جدا کنید. اگر لپ تاپ را تمیز می کنید ، آن را کاملاً خاموش کنید ، سیم برق را از آن جدا کنید ، آن را زیر و رو کنید و بسته باتری آن را (در صورت قابل جدا شدن) جدا کنید.

  • برای جلوگیری از خراب شدن لپ تاپ، می توانید قبل از برداشتن بسته باتری ، لپ تاپ خود را بر روی حوله های کاغذی وارونه قرار دهید.

گردگیری قسمت بیرونی کامپیوتر

گردگیری قسمت بیرونی کامپیوتر

 با استفاده از یک پارچه خشک و تمیز، گرد و غبار و آلودگی های آشکار را از هر طرف کامپیوتر و سایر اجزاء آن پاک کنید.

هوای فشرده

هوای فشرده

با گذشت زمان ، دریچه ها و پورت ها کثیف میشوند. با نگه داشتن قوطی با فاصله از ناحیه ای که در حال تمیز کردن آن هستید ، سریع اسپری را به تمام دهانه های قابل مشاهده و مناطق کثیف اسپری کنید. هرجایی که میشود را اسپری کنید و فراموش نکنید که درایوهای نوری(cd_dvd) خود را باز کرده و خیلی کم روی آنها را اسپری کنید.

  •  هدف از اینکار این است که خرده ها و گرد و غبار را از بین ببرید ، نه اینکه آنها را بیشتر به کامپیوتر خود وارد کنید. ممکن است لازم باشد لپ تاپ یا کیس خود را کمی کج کنید تا ذرات بزرگتر دیده شوند و بتوانید آنها را بیرون بیاورید. اما هرگز لپ تاپ یا کیس را تکان ندهید یا محکم روی آنها ضربه نزنید.
  • در صورت استفاده بیش از حد ، هوای فشرده می تواند به اجزای حساس، آسیب برساند. همیشه به جای جریان مداوم ، از فاصله کمی و با اسپری های کوتاه کوتاه، اسپری کنید.
  • اگر برای تمیز کردن قسمت داخلی کامپیوتر خود احساس راحتی می کنید ، می توانید از هوای فشرده نیز برای این کار استفاده کنید. اگر در اطراف فن (های) خنک کننده CPU اسپری می کنید ، بسیار مراقب باشید که بیش از حد نزدیک نشوید یا مدت طولانی اسپری نکنید – چون ممکن است تیغه ها خم شوند و یا بشکنند.

الکل 

الکل 

برای پاک کردن مواد چسبناک از اکثر سطوح خارجی می توانید از پاک کننده لوازم الکترونیکی (یا الکل مالش) استفاده کنید – کافیست پارچه یا پنبه را مرطوب کرده و سپس آن را روی ناحیه کثیف بمالید.

  • از یک پارچه یا پنبه برای کل تمیز کردن کامپیوتر، استفاده نکنید ، زیرا ممکن است دستمال کثیف شود و فقط کثیفی اطراف کیس کامپیوتر شما را لکه دار کند.
  • مراقب باشید مایع، داخل کامپیوتر شما نرود! اگر از مخلوط آب/الکل استفاده می کنید ، از قسمت خشک پنبه یا پارچه  استفاده کنید تا رطوبت اضافی باقی مانده از تمیز کردن را از بین ببرید.

صفحه کلید

صفحه کلید برگردانده شده برای خروج ذرات

کار را با چرخاندن صفحه کلید روی روزنامه یا دستمال کاغذی و تکان دادن آنبرای خروج ذرات، شروع کنید. اگر لپ تاپ را تمیز می کنید ، خیلی ملایم تکان دهید تا از آسیب دیدن آن جلوگیری کنید. پس از بیرون آوردن تمام خرده ها ، یک قوطی هوای فشرده را با چند سانت فاصله از صفحه کلید نگه دارید و اسپری های کوتاه را در شکاف بین کلید‌ها اسپری کنید تا بقیه ذرات خارج شوند. بعد صفحه کلید را دوباره تکان دهید. در نهایت ، برای تمیز کردن قسمت بالای کلیدها ، از مقدار کمی الکل روی پنبه استفاده کنید.

  • از جاروبرقی روی صفحه کلید استفاده نکنید ، مخصوصا در لپ تاپ. خلاء می تواند یک بار استاتیک ایجاد کند که می تواند به اجزای زیر آسیب برساند. همچنین ممکن است کلیدها را مستقیم از صفحه کلیدبمکد!
  • پد لمسی را می توان با کمی پنبه و الکل تمیز کرد. هر تکه پنبه را وقتی کثیف شد، دور بیندازید و از پنبه جدید استفاده کنید.

مانیتور

دستی در حال تمیز کردن مانیتور با دستمال

برای نمایشگرهای LCD درست مثل لپ تاپ ، از  پارچه ای نمدار و نرم و بدون پرز استفاده کنید. (پارچه باید مرطوب باشد ، نه خیس!) ، و سپس پارچه را به آرامی روی صفحه بکشید تا تمیز شود. در صورت استفاده از آب در آبپاش ، آب را روی پارچه اسپری کنید نه روی مانیتور

  • پارچه خیلی خیس نباشد – چون  مایعات به مانیتور یا لپ تاپ و داخل اجزای آنها وارد میشود.
  • از پاک کننده های حاوی آمونیاک بر روی مانیتور خود استفاده نکنید.

اجازه دهید کاملاً خشک شود.

اتصال برق به پاور کیس

 پس از خشک شدن ، لوازم جانبی دیگر مانند مانیتور و درایوهای خارجی را دوباره وصل کنید و سپس کامپیوتر را مجدداً راه اندازی کنید. کار تمیز کردن کامپیوتر را هر چند ماه یکبار یا در صورت نیاز تکرار کنید.

مطالب مشابه

۷ فاکتور مهم که قبل از خرید لپ تاپ باید بدانید

منبع
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.