نحوه کنترل دمای cpu

0

بررسی دمای سی پی یو سیستم شما مشابه بررسی روغن خودرو است. نیازی نیست روزانه این کار را انجام دهید ، اما چیزی است که باید هر چند ماه یکبار به آن توجه کنید ، مخصوصاً اگر به طور مرتب سیستم خود را تحت فشار زیادی قرار می‌دهید.

 

خوشبختانه ، بررسی دمای cpu بسیار آسان است و نیازی نیست که کامپیوتر خود را باز کرده و دماسنج را داخل آن قرار دهید. در عوض ، هر سی پی یو دارای سنسورهای حرارتی دیجیتالی داخلی است ، بنابراین تنها چیزی که نیاز دارید کمی نرم افزار برای خواندن اندازه گیری آنها است.

 

در زیر ما محدوده دمای مناسب برای cpu (سی پی یو) و نحوه بررسی دمای cpu و راهکار برای دمای بالای cpu را بررسی می‌کنیم.

 

دمای مناسب cpu چه قدر است؟

 

هنگامی که cpu بیکار است یا هیچ برنامه ای از آن استفاده نمی کند ، دمای سالم چیزی کمتر از 50 درجه سانتیگراد یا حدود 122 درجه فارنهایت است. تحت بار بیشتر ، مانند هنگام بازی کردن ، فیلم نگاه کردن یا سایر کارهای سنگین ، cpu شما انرژی بیشتری مصرف می کند و بنابراین ، در دمای بالاتری کار می کند. این مهمتر از دمای بیکار است (با فرض اینکه دمای غیرفعال خوب است) و شما باید به صورت دوره ای دمای سی پی یو خود را تحت بار، کنترل کنید تا اطمینان حاصل کنید که در چنین شرایطی به اندازه کافی خنک میشود.

 

شما می خواهید سی پی یو شما در حالت تحت فشار(بار) زیر 80 درجه سانتیگراد (176 درجه فارنهایت) باقی بماند ، اگرچه برخی از cpu ها وقتی در اولترابوک ها ، لپ تاپ های بازی یا رایانه های کوچک شکل (SFF) قرار دارند ممکن است گرمتر عمل کنند . دمای کمی بیش از 80 درجه سانتیگراد ، طبیعی به نظر میرسد ، اما دمای بالاتر از 95 درجه سانتیگراد (203 درجه فارنهایت) بسیار مهم است. در این مرحله ، برخی از پردازنده ها شروع به خاموش شدن خودکار می کنند ، به این معنی که سرعت ساعت کاهش می یابد تا مطمئن شوید که سی پی یو بیش از حد داغ نشود و آسیبی نبیند.

 

کاربران حرفه ای تر که می خواهند حداکثر اطمینان را داشته باشند که cpu آنها می تواند بارهای تهاجمی را کنترل کند ، باید با استفاده از برنامه ای مانند Prime95 یا AIDA64 ،   سی پی یو خود را تا 100٪ تست کنند . هنگام انجام تست استرس ، با استفاده از ابزارهای ذکر شده در زیر دما را زیر نظر داشته باشید و هنگامی که به عدد بسیار زیاد ، یعنی هر چیزی بالاتر از 95 درجه سانتیگراد رسید ، عقب نشینی کنید.

 

نحوه کنترل دمای سی پی یو

 

بررسی دمای سی پی یو به آسانی فعال کردن یک برنامه نظارتی و استفاده از آن برای خواندن اعداد است. نمونه هایی از این برنامه ها عبارتند از HWMonitor ، Core Temp یا CAM NZXT . این سه برنامه به عنوان نمونه هستند و ما به شما نشان می دهیم که CAM و Core Temp NZXT چگونه کار می کنند ، زیرا ما دیدیم که این دو برنامه به ساده ترین شکل کار ما را راه می‌اندازند.

 

لینک دانلود برنامه cam

 

پس از نصب ، CAM یک رابط کاربری (UI) خوب ارائه می دهد. بلوک اول دارای وضعیت cpu است که بار ، دما ، سرعت ساعت و سرعت فن خنک کننده را نشان می دهد. برای دسترسی به جزئیات بیشتر می توانید روی این بلوک کلیک کنید ، همانطور که در تصویر زیر نشان داده شده است.

 

کنترل دمای سی پی یو

 

همانطور که مشاهده می کنید ، دمای فعلی cpu این سیستم 41 درجه سانتیگراد است که زمان بیکاری، دمای سالمی است.

 

CAM همچنین دارای یک روکش است که به طور خودکار هنگام ورود به یک بازی و هنگام اجرای CAM روشن می شود. این روکش می تواند وضعیت سی پی یو شما را در حین بازی به شما نشان دهد و اندازه گیری دمای بار را در اختیار شما قرار دهد.

 

همچنین می توانید از ابزار Core Temp برای نظارت بر دما استفاده کنید ، که ابزاری ساده تر است و با رابط کاربری اولیه تر کار می کند.

 

لینک دانلود برنامه core temp

 

کنترل دمای cpu

 

همانطور که مشاهده می کنید ، این سی پی یو در دمای 46 درجه سانتیگراد و حداکثر 75 درجه سانتیگراد (167 درجه فارنهایت) کار می کند و بنابراین ، در دمای معمولی و مناسبی کار می کند.

 

اگر دمای cpu من بیش از حد بالا بود، باید چکار کنم؟

 

اگر دمای سی پی یو شما بیش از 80 درجه سانتیگراد است ، باید سیستم خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید که خنک کننده سی پی یو برای سیستم شما کافیست و خوب کار می‌کند یا نه؟

 

در اینجا لیستی از مواردی است که باید بررسی کنید:

 

  • آیا رایانه شما تمیز و عاری از گرد و غبار است؟

 

  • آیا همه فن های کامپیوتر شما در حال چرخش با سرعت بالا هستند؟

 

  • کامپیوتر شما چند سال عمر دارد؟

 

  • آخرین باری که خمیر حرارتی تازه را بین cpu و خنک کننده cpu خود قرار دادید کی بود؟ اگر بیش از سه سال می گذرد ، استفاده مجدد از خمیر حرارتی را حتما در نظر بگیرید.

 

  • آیا از رایانه SFF استفاده می کنید ،ایا فن خنک کننده cpu شما بسیار کوچک است ؟ 

 

برای رایانه های شخصی SFF و لپ تاپ ها ، ممکن است حداقل خنک کننده وجود داشته باشد ، زیرا این دستگاه ها برای مصرف طولانی مدت و با فشار زیاد طراحی نشده اند.  به عنوان مثال ، اکثر لپ تاپ ها دارای فن های خنک کننده بسیار جمع و جور هستند که برای استفاده های کوتاه مدت عملکرد خوبی دارند اما در جلسات طولانی بازی باید سرعت خود را کاهش دهند تا زیر آستانه خاموش شدن باقی بمانند. لپ تاپ های بازی اغلب حجیم هستند زیرا دارای سیستم های خنک کننده زیادی هستند.

 

عملکرد مفید خمیر حرارتی پس از حدود سه سال به طور جدی کاهش می یابد. استفاده از خمیر تازه و تمیز کردن سیستم از گرد و غبار می تواند قدرت خنک کننده بسیار بهتر و عملکرد بهتری را برای cpu ( سی پی یو ) کامپیوتر شما ارائه دهد.

منبع

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.