چند بار باید موهای خود را بشویید؟

0

هیچ قانون جهانی برای دفعات شستن موها وجود ندارد.دفعات شستشوی سر برای انواع مو و پوست سر متفاوت است. بعضی ها نیاز به شستن روزانه موهای خود دارند. در حالی که برای برخی دیگر شستن یک بار در هفته کافی است. شستشوی مکرر می تواند پوست سر را تحریک کرده و موهای شما را خشک کند.از طرفی شامپو زدن بیش از حد هم ممکن است باعث شود موهای شما خشک شود.

 

نیاز شستشوی مو بر اساس انواع موها

 

1. موهای ضخیم

 

موهای ضخیم می توانند رطوبت خود را به مدت طولانی حفظ کنند و زمان بیشتری برای جذب روغن نیاز دارند. بنابراین ، هفته ای یکبار آن را بشویید .

 

2. موهای نازک یا نازک و چرب

 

این نوع موها سریع چرب می شوند. علاوه بر این ، محصولات حالت دهنده مو می توانند به سرعت روی پوست سر جمع شوند ، چربی را تشدید کرده و موها را صاف کنند. بنابراین ، می توانید آن را هر روز بشویید . با این حال ، از مرطوب کننده برای مرطوب کردن این نوع مو حتما استفاده کنید.

 

shampoo epic

 

3. موهای دارای تخلخل بالا

 

این نوع مو بین لایه های کوتیکول شکاف دارد ، به این معنی که رطوبت را به سرعت جذب کرده و از دست می دهد. بسته به میزان چربی آن می توانید هفته ای یکبار بشویید .

4. موهای کم تخلخل

 

رطوبت را به سرعت جذب نمی کند ، بنابراین هنگام شستشو سخت می شود آن را اشباع کرد. علاوه بر این ، محصولات مو تمایل دارند روی سطح بمانند و باعث تجمع شوند. هفته ای یکبار آن را بشویید . با این حال ، از به کار بردن بیش از حد محصولات برای به حداقل رساندن تجمع اجتناب کنید. شستشوی مکرر موهای با تخلخل کم ممکن است به موها آسیب بیشتری برساند.

5. موهای خشک و آسیب دیده

 

این نوع مو معمولاً خشک است و باید هفته ای یکبار شستشو شود .

 

نکاتی برای شستن موها مانند یک حرفه ای

 

1. موهای خود را با آب گرم بشویید

 

قبل از شامپو زدن ، موهای خود را با آب ولرم خیس کنید. شامپو روی موهای کاملاً مرطوب کف می کند و پخش آن راحت تر است. علاوه بر این ، اگر موهای شما خیس است ، به شامپو کمتری احتیاج خواهید داشت. آب ولرم به باز شدن کوتیکول های مو کمک می کند و به محصولات و مرطوب کننده ها اجازه می دهد تا عمیق تر نفوذ کنند.

2. شامپو را با آب رقیق کنید

 

ما تمایل داریم از شامپوها مستقیماً روی پوست سر خود استفاده کنیم. از این کار اجتناب کنید و آن را با آب مخلوط کرده و سپس به مو ها بمالید. به این ترتیب ، می توانید حتی کاربرد و هدر رفت کمتر محصول را تضمین کنید. شامپوی زیاد می تواند موها را خشک کند.

3. پوست سر را ماساژ دهید

 

هنگام شامپو زدن ، تمرکز باید روی پوست سر باشد نه موهای شما. پوست سر حاوی تمام آلودگی ها و چربی است و آبکشی انتهای مو با شامپو می تواند باعث خشکی بیشتر شود. به جای ریشه ، پوست سر را به آرامی ماساژ دهید و سپس به انتهای مو بروید.

4- از ناخن های خود استفاده نکنید

 

شستن سر با ناخن باعث اصطکاک ، خراش و عفونت می شود و ممکن است به فولیکول های مو آسیب برساند. برای ماساژ پوست سر از نوک انگشتان خود استفاده کنید. همچنین ، به جلو و عقب مالش ندهید زیرا ممکن است باعث ایجاد گره شود. حرکت دایره ای را دنبال کنید.

5. موهای خود را بشویید و حالت دهید

 

ابتدا موهای خود را کاملاً آبکشی کنید تا از باقی نماندن شامپو مطمئن شوید. سپس موهای خود را از طول میانی تا انتهای آن حالت دهید. هرگز از نرم کننده روی پوست سر استفاده نکنید زیرا باعث چرب شدن ریشه ها می شود. نرم کننده را به مدت 5-10 دقیقه (بهتر است طولانی تر) بگذارید و بشویید.

 

ممکن است هنگام شامپو زدن موهای خود این نکات را رعایت کنید. در حالی که هیچ قانون مشخصی برای دفعات شستن موها وجود ندارد ، نشانه هایی وجود دارد که نشان می دهد شما بیش از حد موهای خود را میشویید.

 

چگونه تشخیص دهیم که بیش از حد موهای خود را شسته اید؟

 

 • موهای شما خشک و وز می شود : شامپو زدن مکرر روی بافت موها تاثیر می گذارد و باعث خشکی و مستعد شکستگی می شود.

 

 • رنگ موهای شما به زودی محو می شود: اگر اخیراً موهای خود را رنگ کرده اید و فقط در چند روز شروع به محو شدن می کند ، بیش از حد شامپو می زنید.

 

 • انتهای جدا شده : انتهای شکاف نشان دهنده موهای آسیب دیده است و اغلب ناشی از شستشوی بیش از حد است.

 

 • پوسته پوسته شدن پوست سر: نه ، این شوره نیست. شامپو زدن زیاد می تواند روغن های طبیعی را از بین ببرد ، پوست سر را خشک کرده و باعث پوسته پوسته شدن شود.

 

 • موهای وز: شستشوی زیاد باعث از بین رفتن رطوبت و وز شدن موها می شود.

 

اگر متوجه هر یک از این علائم شده اید ، وقت آن رسیده است که روش معمول شستن موهای خود را مجدداً اصلاح کنید. اما چگونه می دانید زمان شستن موها فرا رسیده است؟ ادامه مطلب را دریابید!

 

بدانید زمان شستن موهای شما چه زمانی است

 

مراقب این علائم باشید:

 

 • موهای شما چرب و صاف به نظر می رسد : این حالت زمانی اتفاق می افتد که موهای شما احساس سنگینی می کند و شروع به ریزش می کند.

 

 • موهای شما بوی عجیب می دهد : چربی اضافی و تجمع خاک باعث ایجاد بوی نامطبوع می شود. لحظه ای که احساس می کنید موهای شما بوی تازگی نمی دهد ، وقت تمیز کردن است.

 

 • بافت تغییر کرده است : هنگامی که بافت موهای شما “خاموش” است می توانید احساس کنید. ممکن است صاف تر یا سخت تر به نظر برسد.

 

 • به راحتی درهم پیچیده می شود : تجمع و چربی باعث ایجاد گره می شود. لحظه ای که موهای شما بیش از حد معمول شروع به ایجاد گره می کند ، بدانید که وقت آن رسیده که بطری شامپو را در دست بگیرید.

 

شستشوی مکرر ممکن است برای همه انواع مو مناسب نباشد. با این حال ، شرایطی وجود دارد که ممکن است نیاز به شستشوی مکرر موهای خود داشته باشید.

 

چه کسانی باید روزانه شامپو بزنند؟

 

1. شما دارای پوست سر بسیار چرب هستید

 

پوست سر چرب ، خاک و گرد و غبار را جذب کرده و باعث تجمع می شود. ممکن است برای حفظ بهداشت پوست سر نیاز به شست و شوی روزانه داشته باشید.

 

2. شما خیلی تمرین می کنید

 

اگر هر روز با تمرینات شدید عرق می کنید ، ممکن است لازم باشد روزانه سرتان را بشویید. موهای خیس عرق می تواند به فولیکول های مو آسیب برساند و باعث رشد میکروبی شود.

 

3. شما در یک منطقه مرطوب زندگی می کنید

 

رطوبت می تواند باعث تعریق زیاد شود. بهتر است از شستشوی معمولی ملایم ، به ویژه در تابستان و فصل بارندگی ، استفاده کنید. اینکار به جلوگیری از تجمع باکتری ها کمک می کند.

 

برعکس ، برخی افراد ممکن است چند روزی را بدون شستن موهای خود بگذرانند و هیچ مشکلی نداشته باشند.

 

آیا می توانید چند روزی را بدون شستن مو بگذرانید؟

 

بله ، می توانید اگر:

 

 • موهای شما بسیار متخلخل است.

 

 • موهای خشک و آسیب دیده ای دارید.

 

 • شما از داروهایی استفاده می کنید که تولید سبوم را کاهش می دهند ، مانند آکوتان ، آنتی آندروژن ها یا قرص های استروژن.

 

 • شما در جاهای سرد زندگی میکنید.

 

نکاتی برای شاداب نگه داشتن موهای شما در طول چند روز

 

1. از شامپوهای خشک استفاده کنید

 

شامپوی خشک روغن و چربی را از پوست سر شما میگیرد. به این ترتیب می توانید از موهای چرب جلوگیری کرده و آنها را شاداب نگه دارید.

 

2. از استفاده از محصولات مو بر روی پوست سر خودداری کنید

 

از استفاده از سرم یا اسپری مو بر روی پوست سر و ریشه مو خودداری کنید. اکثر این محصولات ضخیم هستند و باقیمانده ای بر جای می گذارند. در عوض ، سعی کنید از یک نرم کننده خشک برای مقابله با وز شدن و کدر شدن استفاده کنید.

 

3. از تعریق بی مورد خودداری کنید

 

در مواقعی که نمی توانید موهای خود را بشویید اما برای چند روز باید شاداب به نظر برسید ، از فعالیت های شدید که ممکن است باعث تعریق شود اجتناب کنید. تمرین خود را کنار بگذارید یا اگر در مکانی مرطوب هستید ، در مناطق دارای تهویه مطبوع بمانید.

 

نتیجه گیری

 

تعداد مورد نیاز برای شستشوی مو به عوامل مختلفی بستگی دارد. بهترین راه این است که موها و پوست سر خود را مشاهده کرده و نحوه رفتار آنها را مشاهده کنید. لیست های بی پایان از بایدها و نبایدها موها را خواهید یافت ، اما ممکن است همه آنها برای موهای شما مناسب نباشند. بهترین راه این است که به موهای خود گوش دهید. مراقب نشانه هایی باشید که در مقاله به اشتراک گذاشته ایم و بر اساس مشاهدات ، روال تعداد شستن موهای خود را تعیین کنید. این به شما در حفظ سلامت مطلوب مو کمک می کند.

منبع

[digikala81637490822]
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.