کفتار| چرا کفتار می خندد؟

0

در میان جانوران، نوعی کفتار وجود دارد که کفتار خندان نامیده میشود. این کفتار، همان کفتار خال خال است و بزرگترین عضو خانواده کفتار ها است.

 

هنگامی که این جانور به شکار میرود یا از دیدن چیزی به هیجان می آید، زوزه ای خوفناک و صدایی شبیه به قهقهه و خنده از خود در می آورد. ولی این زوزه و صدا، خنده به معنای واقعی کلمه نیست وشباهتی به خنده انسان ها ندارد. این صدا صدای جیغ مانندی است که به گوش ما همچون صدای خنده میرسد.

کفتار خندان، جانوری خشمگین و تندخو است که وزنش 90 کیلو گرم و طولش 180 سانتی متر و ارتفاع بدنش هم 90 سانتی متر است.

 

این جانور روز ها در داخل گودال های زمین یا در غار ها میخوابد و استراحت می کند. با تاریکی هوا، این کفتار از پناهگاهش بیرون می آید و به دنبال غذا میگردد.

شکار رفتن کفتار

کفتار، معمولا تنها شکار می کند ولی گاهی تعدادی از آنها دور بقایای لاشه ای که شیر ها یا جانوران شکاری دیگری کشته  و خورده اند، حلقه می زنند.

حس بویایی قوی این جانور او را به سمت لاشه حیوانات هدایت می کند.

کفتارها تمام بقایای لاشه ها را میخورند و به همین دلیل است که کفتار و جانوران مشابه آن را مرده خور یا مردار خوار می نامند.

 

کفتار کمی ترسو است و ترجیح می دهد به جای اینکه خودش شکار کند، چیزی را که دیگران کشته اند و بقایایش را نخورده ول کرده و رفته اند، بخورد. گاهی هم در اطراف روستا ها و چادر ها پرسه می زنند و به کسانی که در هوای ازاد خوابیده اند، حمله می کنند!

کفتار ها بیشتر وقت ها به دنبال گله های گاو و گوسفند و گوزن های وحشی به راه می افتند و انان را تعقیب می کنند. سپس یکی از گاو ها یا گوسفند هایی را که لنگ یا جوان و بی دفاع و یا پیر باشند، مورد حمله قرار می دهند.

کفتار خال خال یا خندان از نوع کفتارهای آمریکایی است و از اتیوپی تا دماغه امید نیک یافت میشود.

یکی از نکات جالب توجه و شگفت انگیز در مورد این نوع کفتار، آن است که نوع ماده آن( بر خلاف بسیاری از جانوران دیگر ) از جنس مذکرش بزرگتر است

منبع: گوگل

مطالب مشابه

17 حقیقت جالب درباره خفاش ها

چرا ما حرکت زمین را احساس نمی‌کنیم ؟

چرا راسوی آمریکایی بدبو است ؟

حقایق باور نکردنی حیوانات

 

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.