چرا ما حرکت زمین را احساس نمی کنیم؟

 

تا همین چند سده گذشته مردم باور داشتند که حرکت زمین کاملا مسخره است و این خورشید و ماه و ستارگان هستند که به دور زمین میچرخند. در واقع چون بشر همین واقعه را به چشم مشاهده میکرد، به این موضوع باور پیدا کرده بود. هیچکس هم اصلا احساس نمیکرد که چیزی به نام حرکت زمین وجود دارد.

مردم در مورد حرکت زمین این سوال را از خودشان می پرسند: اگر زمین حرکت میکند، پس چرا آب اقیانوس ها و ما آدم ها به پرواز در نمی آییم؟!

 

ولی امروزه همه ما میدانیم که این باور قدیمی اشتباه بوده  و زمین حرکت میکند و به دو صورت هم حرکت میکند. یعنی زمین هم به دور خورشید میچرخد و هم به دور محور خودش در حال چرخش و حرکت است.

 

پس چرا حرکت زمین را احساس نمی کنیم؟

 

پاسخ ساده است! به این دلیل که ما هم به همراه زمین، در حال حرکت هستیم. از طرف دیگر، هوای اطراف ما هم حرکت میکند.

 

علت اینکه به سمت بالا به پرواز در نمی آییم هم این است که جاذبه زمین، هر چیزی را به سمت خودش میکشد و همه چیز را در خود نگه میدارد.

 

ما میتوانیم با چند عامل متوجه حرکت زمین شویم.

مثلا : چرخش زمین به دور خود باعث به وجود آمدن شب و روز میشود. در واقع اگر زمین به دور خود نمی چرخید، یک طرف زمین که به سمت خورشید بود، دایما روشن و روز می بود و طرف دیگر که رو به خورشید نبود، دایما شب و در تاریکی میماند. اما اینطور نیست. 

 

حرکت زمین و ایجاد روز و شبهر نقطه ای از زمین، در هر 24 ساعت، در جهت خورشید و روشنایی قرار می گیرد و بعد طی 24 ساعت آینده به سمت تاریکی و پشت به خورشید حرکت میکند.

حرکت زمین و ایجاد روز و شب

 

حرکت زمین به دور خورشید هم تاثیر زیادی روی زندگی ما میگذارد. عاملی که باعث میشود متوجه این نوع حرکت بشویم، تغییر فصول در طول سال است.

حرکت زمین به دور خورشید

همانطور که اکثر ما می دانیم، یک دور چرخش کامل زمین به دور خورشید، 365 روز طول میکشد.

 

خب دوستان امیدوارم این مطلب کوتاه علمی مفید و آموزنده بوده باشد. اگر دوست دارید از این سری مقالات در سایت قرار دهیم ، در نظرات بگویید تا ما بدانیم که این قبیل موضوعات علمی خواهان زیادی دارد تا اقدام به تهیه و انتشار مقالات بیشتر و با محتوا و کیفیت بیشتری برای شما عزیزان بکنیم.از حرکت زمین لذت ببرید.

پایان

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 نظرات
  1. سعیدی

    مختصر و مفید

  2. آرش

    جالب بود