این حالت هواپیما که میگویند یعنی چه!؟

0

این گزینه ای که توی گوشی های اندروید و آیفون و کلا توی همه گوشی ها قرار گرفته، به اسم حالت هواپیما اصلا چیه و به چه دردی میخوره؟  چرا وقتی سوار هواپیما میشیم، حتما باید این حالت را فعال کنیم؟  اگر فعال نکنیم، چه اتفاقی پیش میاد؟

تقریبا بیشترمردم فکر میکنند که سیگنال های ساطع شده از تلفن های همراه، به صورتی هستند که میتونند بر سیستم های مخابراتی هواپیماها اختلال ایجاد کنند و این تداخل باعث سقوط هواپیما خواهد شد.

ولی این حرف،خیلی منطقی به نظر نمیرسه.چرا؟

چون هواپیماهای امروزی از نظر تکنولوژی بسیار مدرن و قوی هستند. این هواپیماها به قدری تجهیزات پیشرفته ای دارند که خیلی بعیده که سیگنال های دستگاه های الکترونیکی مثل موبایل، بتونند آسیبی منفی به این تجهیزات وارد کنند.

پس چرا مهماندار هواپیما از مسافر ها میخواد که یا گوشی های خودشون را خاموش کنند و یا توی حالت پرواز قرار بدید؟

flight-mode-concept-finger-sliding-on

هدف از اینکار اینه که سیگنال های گوشی مسافران با شبکه های تلفن همراه روی زمین تداخل ایجاد نکنند.برای فهمیدن بهتر این موضوع، باید به این دو عامل دقت کنیم که اولا  هواپیما با سرعت زیادی پرواز میکند، و دوما برای اینکه گوشی آنتن دهی داشته باشد، باید از یکی از برج های روی زمین ، سیگنال دریافت کند.خب حالا وقتی هواپیما با سرعت زیاد بالای سطح زمین جابجا میشود، از بالای سر برج های مخابراتی زیادی عبور میکند. در این حالت، گوشی مسافران، پشت سرهم  سیگنالهای زیاد و اضافه ای را از برج های متعدد دریافت و ارسال میکنند که اصلا نیازی به این همه رد و بدل شدن سیگنال ها نیست. و همین عامل، باعث تداخل و ایجاد شلوغی در شبکه مخابراتی میشود.

اگر این کار توسط چند گوشی و به طور مداوم تکرار شود، این احتمال پیش میاد که هواپیما از روی رادار گم شود و یا به دلیل شلوغی شبکه، تماس های مهم رادیویی بین هواپیما و کنترل ترافیک هوایی برقرار نشود.

با فعال کردن حالت پرواز ، چه اتفاقاتی رخ میدهد؟

metal-toy-airplane-against-blue-background

جی پی اس( Gps ) و بلوتوث گوشی شما با فعال کردن حالت پرواز، به طور کامل قطع می شوند و دیگر قابل استفاده نخواهندبود. از طرف دیگر وای فای گوشی هم قطع میشود و دیگر نمیتونید از اینترنت استفاده کنید. حالت هواپیما سیم کارت شما را هم غیر فعال میکند و شما نمیتونید تماسی بگیرید و تماسی هم دریافت نخواهید کرد. حتی نمیتونید پیامک هم بفرستید.

از حالت هواپیمای گوشی، غیر از مواقعی که سوار هواپیما میشید هم میتونید استفاده کنید. مثلا برای صرفه جویی در مصرف باتری و رفع بعضی مشکلات.

همچنین اگر تماسی با شما گرفته میشود و شما دوست ندارید جواب بدید، با روشن کردن حالت هواپیما، مخابرات به تماس گیرنده نمیگه که گوشی شما خاموشه تا آن فرد بفهمد که از قصد گوشی خودتان را خاموش کردید، بلکه میگوید مخاطب در دسترس نیست و این بهانه خوبی برای شما است!!

خب امیدواریم این مطلب برای شما جالب و آموزنده بوده باشد. خواهش میکنیم که به این مقاله نظر بدید .

 

 

منبع

منبع ویدیو: کانال یوتیوب neda tv

مطالب مشابه

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.