این حالت هواپیما که میگویند یعنی چه!؟

 

این گزینه ای که توی گوشی های اندروید و آیفون و کلا توی همه گوشی ها قرار گرفته به اسم حالت هواپیما اصلا چیه؟  چرا وقتی سوار هواپیما می شویم حتما باید این حالت را فعال کنیم؟  اگر فعال نکنیم، چه اتفاقی می افتد؟

 

تقریبا اکثر مردم فکر میکنند که سیگنال های ساطع شده از تلفن های همراه، به صورتی هستند که می توانند باعث اختلال توی سیستم های مخابراتی هواپیماها شوند و این تداخل باعث سقوط هواپیما خواهد شد.

 

این را باید بدانید که این حرف اینقدر ها هم که همه فکر میکنند، درست نیست.چرا؟

چون هواپیماهای امروزی بسیار مدرن و قوی هستند. این هواپیماها به قدری تجهیزات پیشرفته ای دارند که خیلی دور از ذهن است که سیگنال های دستگاه های الکترونیکی مثل موبایل بتواند اسیبی منفی به این تجهیزات وارد بکند.

 

پس دلیل اینکه مهماندار هواپیما از مسافر ها میخواهد که یا گوشی های خودشون رو خاموش بکنند و یا توی حالت پرواز بگذارند، چیه؟

دلیلش اینه که سیگنال های تلفن مسافران روی شبکه های تلفن همراه روی زمین تداخل ایجاد نکنند. چون هواپیما در حال پرواز است و سرعت حرکتی بالایی هم دارد، سیگنالهای تلفن همراه مسافران از برج های متعددی از روی زمین پرتاب و ارسال میشود که این کار باعث تداخل و ایجاد شلوغی در شبکه میشود.

 

اگر این کار توسط چند گوشی و به طور مداوم تکرار بشود، احتمال این وجود دارد که هواپیما از روی رادار گم بشود و یا به دلیل شلوغی شبکه، تماس های مهم رادیویی بین هواپیما و کنترل ترافیک هوایی برقرار نشود.

 

با فعال شدن حالت پرواز ، در گوشی ما چه اتفاقاتی رخ میدهد؟

 

چی پی اس و بلوتوث گوشی شما با فعال کردن حالت پرواز، به طور کامل قطع می شوند و دیگر قابل استفاده نخواهندبود. از طرف دیگر وای فای گوشی هم قطع میشود و دیگر نمی توانید از اینترنت استفاده کنید. حالت هواپیما سیم کارت شما را هم غیر فعال میکند و شما نمی توانید تماس برقرار بکنید و تماسی هم دریافت نخواهید کرد. حتی نمی توانید پیامک هم بفرستید.

 

از حالت هواپیمای گوشی غیر از مواقعی که سوار هواپیما می شوید هم میتوانید استفاده کنید. مثلا برای صرفه جویی در مصرف باتری و رفع بعضی مشکلات.

همچنین اگر تماسی با شما گرفته میشود و شما مایل به پاسخگویی به آن تماس نیستید، با روشن کردن حالت هواپیما، مخابرات به تماس گیرنده نمی گوید که گوشی شما خاموش است تا آن فرد بفهمد که از قصد گوشی خودتان را خاموش کرده اید، بلکه میگوید مخاطب در دسترس نیست و این بهانه خوبی را به دست شما میدهد!!

 

خب امیدواریم این مطلب برایتان جالب بوده باشد. خواهش میکنیم که به مقاله امتیاز بدهید و اگر نظری هم دارید، در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

 

منبع

 

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.