حفظ ایمنی مواد غذایی در هنگام قطع برق

0

 

حفظ ایمنی مواد غذایی در هنگام قطع برق| یکی از بزرگترین نگرانی‌ها در زمان قطعی برق، ایمنی مواد غذایی داخل یخچال و فریزر است.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها در ایالات متحده (CDC) چند نکته ساده برای سالم و تازه نگه‌داشتن مواد غذایی در هنگام قطعی برق را ذکر کرده است. یکی از مهم‌ترین کارهایی که می‌توانید در هنگام قطعی برق انجام دهید، این است که:

 در یخچال و فریزر را همیشه بسته نگه دارید.

طبق اعلام وزارت کشاورزی ایالات متحده (USDA) در صورت قطعی برق، یک یخچال بسته تا چهار ساعت سرد می‌ماند. همچنین یک فریزر بسته، اگر نیمه‌پر باشد، تا ۲۴ ساعت و اگر هم پر باشد، ۴۸ ساعت دمای خود را حفظ می‌کند.

مواد غذایی که زودتر فاسد می‌شود مانند شیر و تخم مرغ را در قسمت انتهایی  طبقات یخچال قرار دهید.

دماسنج‌های لوازم خانگی را داخل یخچال و فریزر بگذارید.

دمای داخل یخچال باید زیر ۴.۴ درجه سانتیگراد و دمای فریزر هم منفی ۱۸ درجه سانتیگراد باشد. گذاشتن دماسنج‌های خانگی در داخل یخچال و فریزر یک روش عالی برای جلوگیری از فساد مواد غذایی در صورت قطعی برق است.

در فصل تابستان که هوا گرم است، لازم است دمای یخچال به صفر نزدیک شود. البته قرار گرفتن درجه یخچال روی دمای مناسب به محتویات یخچال بستگی دارد.

وزارت کشاورزی آمریکا همچنین توصیه می‌کند که بطری‌های آب را در فریزر خود نگه‌دارید تا یخ بزنند. این کار نه‌تنها به سردتر نگه داشتن غذاهای منجمد کمک می‌کند، بلکه در صورت آلوده‌شدن منابع آب، آب آشامیدنی تازه‌ای نیز خواهید داشت.

 در صورت قطعی برق، مواد غذایی قابل انجماد را در فریزر قرار دهید.

این کار باعث می‌شود تا مواد غذایی برای مدت‌زمان طولانی‌تری در دمای مطمئن نگه داشته شود. خوراکی‌هایی مانند شیر، گوشت و … که بلافاصله نیازی به آنها ندارید را با خیال راحت به فریزر منتقل کنید.

هر غذایی که بیش از دو ساعت در معرض دمای بالاتر از ۴.۴ درجه سانتیگراد یا بیش از یک ساعت در دمای بالای ۳۲ درجه سانتیگراد باشد، باید دور ریخته شود. هرگز طعم و مزه غذا را برای تعیین خطر فاسد شدن آن نچشید. وقتی شک دارید، آن را دور بیندازید

مواد غذایی فاسدشدنی داخل یخچال (گوشت، ماهی، میوه‌ها و سبزیجات خردشده، تخم‌مرغ، شیر و …) را پس از ۴ ساعت قطعی برق بیرون بریزید. هر غذایی را با بو، رنگ یا بافت غیرمعمول دور بیندازید.

مواد غذایی مانند قوطی حبوبات و سبزیجات می‌توانند دو تا پنج سال بدون داشتن نگرانی در مورد قطعی برق،در قفسه آشپزخانه دوام داشته باشند. سایر کالاهای اساسی که برای مدتی دوام می‌‌آورند، شامل کره بادام‌زمینی، برنج، بلغور، جو دوسر و حبوبات خشک هستند.

منبع

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.