تعطیلات |5 فایده سفر برای سلامتی بدن و ذهن شما

0

آیا احساس خستگی کرده و به شدت به استراحت نیاز دارید؟این احساس شدید نه تنها از لحاظ جسمی بلکه از نظر ذهنی و روحی هم شما را درگیر کرده است؟ اگر جوابتان بله است، پس شما به یک تعطیلات خوب و به یادماندنی نیاز دارید!

تحقیقات زیادی وجود دارد که تاثیر یک تعطیلات با کیفیت و خوب را بر وضعیت سلامتی انسان ثابت می کند. سفر علاوه بر وضعیت جسمی، بر وضعیت روحی شما هم تاثیر می گذارد.

سفر می تواند  متناسب با نیازهای مختلف افراد صورت بگیرد. بعضی از افراد ممکن است بیشتر در مورد هزینه ها فکر کنند. اما برخی دیگر در مورد مطابقت و محل اقامت خود در مقصد فکر می‌کنند. به هر حال مردم بهترین تجربیات را برای تعطیلات خود پیدا خواهند کرد. تعطیلات فواید زیادی دارد. در اینجا ۵ مزیت سفر برای سلامت جسم و روح شما را ذکر می کنیم.

 بهبود سیستم ایمنی بدن 

سفر به معنای بازدید فرد از مکان ها و محیط های مختلف است. مقاصد ما در سفر ممکن است دارای اکوسیستم و آب و هوای متفاوت باشند. پس با به طور منظم سفر رفتن،بدن به تدریج یک آنتی بادی اضافی تولید می کند که باعث تقویت سیستم ایمنی بدن شما می شود.

سازگاری با محیط و شرایط  جدید

اگر غالباً در تعطیلات،زیاد سفر می کنید شرایط  فرهنگی و اجتماعی مختلفی را تجربه می کنید. با این اوضاع شما به یک مهارت سازگاری جسمی و ذهنی جدید احتیاج دارید. این نکته‌ای کاملاً شگفت انگیز است. زیرا بدن شما با سهولت و خودمختاری متناسب با هر زمینه مختلفی تنظیم میشود. بنابراین سفر ساده ترین روش برای آشکار کردن خود با تجربه بدنی جدید خواهد بود.

تناسب اندام مغز 

از آنجایی که شما به تدریج با فرهنگ و سیستم اجتماعی جدیدی رو به رو خواهید شد، ذهن شما بیشتر گسترش می یابد. این برای سلامتی بسیار مفید است. چون با قرار گرفتن در معرض تجربیات جدید، ذهن می تواند انعطاف پذیری شناختی را گسترش بدهد.  به عبارتی دیگر ذهن خود را در بالاترین حالت خود حفظ میکند.

یک مطالعه نشان داده است که شخصی که به طور منظم سفر می کند، از نظر عاطفی دارای دیدی بازتر و پایدارتری است.

خداحافظی با بیماری‌های قلبی 

افرادی که دارای تجربه سفر زیاد هستند به ندرت دچار شرایط روحی پایین مانند: استرس اضطراب بدبینی یا افسردگی می شوند. چون آنها به طور مرتب مشتاق این هستند که از چیزهایی که ذهن آنها را درگیر می‌کند، رهاشوند. برخی مطالعات نشان داده اند که افرادی که سفر زیادی در تعطیلات دارند به ندرت دچار هرگونه بیماری قلبی و حمله قلبی می شوند.

شفابخشی اماکن

نمی توان انکار کرد که بسیاری از مکان ها توانایی های خاص شفابخشی دارند. برخی از آنها تاثیر جسمی مانند: بازسازی بهبودی و غیره دارند. اما اماکن دیگری هم وجود دارند که تأثیر زیادی بر اوضاع روحی و روانی انسان می گذارند.

مکانهایی مانند چشمه های آب گرم ممکن است تا حدودی تاثیر جسمی داشته باشند. از نظر ذهنی می توانید سعی کنید به مکان هایی با منظره یا مناظر شگفت انگیز بروید.

شاید تصمیم دارید روز تعطیل،کنار دریا بروید. حتی نیازی نیست که وارد آب هم بشوید. هوای دریا در واقع برای شما مناسب است. بسیاری از مکان های مقدس به عنوان سفر معنوی و زیارت گزینه مناسبی هستند.

 حداکثر لذت از تعطیلات

قبل از اینکه چمدان خود را بردارید و راهی سفر و لذت بردن از تعطیلات شوید، چند نکته مربوط به ایمنی سفر را با شما در میان می گذاریم که این نکات می‌توانند به شما کمک بکنند.

  • از قبل جزئیات دقیق و برنامه سفر خود را تعیین کنید و بنویسید. این مهم است. چون با بودجه ریزی مدیریت زمان و کارایی سفر در تعطیلات ارتباط بسیاری دارد.
  • سعی کنید تا حد امکان با محیط خود ترکیب بشوید و البته این به این معنی نیست که شما نیاز به استتار دارید. فقط سعی کنید توجه زیادی را به خود جلب نکنید. زیرا گاهی مردم افراد خارجی را آسیب‌پذیرتر تصور می‌کنند و ممکن است این تصور برای شما ایجاد مشکل بکند.
  • اسناد و مدارک مهم خود را در جای امن نگه دارید. به عنوان مثال: اگر به خارج از کشور سفر می کنید مواردی مانند گذرنامه کاغذ بیمه امور ویزا و غیره باید در یک جای مشخص و ایمن نگهداری شوند. حتی اگر از آنها نسخه کپی تهیه کنید و در جای دیگر نگهداری کنید اغراق نکرده‌اید.
  • خانه خود را به نزدیکان و یا همسایه‌های خود بسپارید تا در نبود شما گاهی به خانه تان سر بزنند. همچنین در صورت امکان محل سفر خود را به آنها بگویید و شماره خود را نیز به آنها بدهید و بگویید که اگر اتفاق خاصی افتاد سریعاً به شما زنگ بزنند.

تیز نگه داشتن ذهن و هوشیار بودن تا حد ممکن یک نکته بسیار مهم در مسافرت است. اطمینان حاصل کنید که تمام وسایل شخصی شما هنوز به شما نزدیک هستند و فقط در صورت لزوم با یک فرد غریبه ارتباط برقرار کنید.

  • مقداری ضدعفونی کننده و صابون دست به همراه داشته باشید.

پایان

مطالب مرتبط

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.